31 Ocak 2021 Pazar

KAYHAF duyuru

 Karadeniz Av Yaban Hayatı Avcılık Federasyonu

Görünen lüzum üzerine; Son günlerde avcılık ve avcılarımız üzerinde oluşturulan; avcılık yasaklansın, avcılık cinayettir gibi bazı çevrelerin oluşturduğu kamuoyu baskısı asılsız ve mesnetsiz olarak topluma lanse edilmektedir. İnsanın var oluşundan bu yana süregelen avcılık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir realitedir. Avcılık kendi içerisinde barındırdığı etik kuralları ile kanunların çok daha ötesinde saygıya dayalı bir yaşam biçimidir. Ülkemizde avcılık, 4915 sayılı Kara avcılığı Kanunu’na göre düzenlenmekte olup birçok noksan madde ile günümüz şartlarına uygunluğu hepimiz için bir tartışma konusudur. Avcılık adına bir mutabakat içerisine varılamayışının, avcılığı yönetenlerin içerisinde avcıların olmayışıdır. Avlak yönetiminde avcıların olmayışı zafiyet ve birçok yanlışı tetiklemektedir. Kaçak avcılık sadece devletin değil hepimizin ortak sorunudur. Yasaklansın, kapansın diyerek şartları zorlaştırdıkça ülkemizde kaçak avcılık tavan yapmıştır. Bu yanlışın müsebbipleri avcılar değildir. Av yönetimi içerisinde Avcıların olmayışı yukarıda da bahsettiğimiz gibi yegane sorundur. Ülkemizde ki av yönetimi şekli ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü personellerinin idari anlamda avlak yönetmekle ilgili yeterlilik ve liyakat sahibi olduğu düşüncesi avcı kamuoyunda da millet huzurunda da asla kabul görmemektedir.

Yıllardır yapılan kanatlı salımlarında başarıya ulaşılmadığı açık ve net olarak görülmüş, kapatılan her avlak maalesef kaçak avcılıkla baş başa bırakılmıştır. Suç olmadan önlemek yerine, suç oluştuktan sonra ceza yazmak av yönetiminde yeni bir yöntem midir?

Bizler Karadeniz Av Yaban Hayatı Avcılık Federasyonu’na bağlı tüm derneklerimizle bu yanlıştan bir an önce dönülmesini, Doğa Koruma Milli Parklar Av Yönetimi Daire Başkanlığı’nın ve avcılık ile ilgili bakan yardımcımızın avcıya sahip çıkmasını, ülke avcısının, ülke ekonomisine katkısını göz önünde bulundurarak tüm yaşanan olumsuzluklara mesnetsiz kamuoyu baskısı aldırmadan, avcılarımızın yanında olması ve avcılığın çok daha net ve anlaşılır bir dille kamuoyunu anlatılması yönünde çalışmaların başlatılmasını istemekte ve gerekli görmeķteyiz. Bu çalışmaların içerisinde mutlak suretle avcılık federasyonlarının yer almasının talep ediyoruz. Avcılık kimsenin elinden alabileceğiniz, birileri istedi diye yoksayabileceğiniz birşey değildir. Avcılık bir yaşam biçimidir.

Yasak ve kısıtlamaların getirdiği olumsuz örneklerin kamuoyuna yansıması ancak bu yanlıştan ibaret tescillidir. Avcılar; ülkesinin, vatanının birliği ve bekası için her daim devletin ve milletin yanında olmuş, hiçbir kirli oyuna alet olmamış, toplumun içerisinde her kademeden bir araya gelmiş insanlardır. Avcıların sorunlarını görmezden gelmek, aslında doğaya yapılan haksızlıkların başında gelmektedir. Hiçbir avcı yok olan yaban hayatı içerisinde var olamaz. Bunun bilincinde olan ve sorumluluklarına harfiyen uyarak, devletine ve milletine karşı kanuni talimatları yerine getirmiştir. Kayıtlı ve belgeli olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilgili kurumlarından eğitimi verilmiş, avcılık belgesi sahibi avcıyı yok saymak hiç kimsenin hakkı değildir. Yasal olarak avcılık yapan kimseye katil dedirtmek devlet anlayışı olamaz. Olsa olsa durumun vehametini fark edemeyen, idari anlayış olur.

Avcılık birilerinin gözünde cinayet olarak kabul görüyorsa avcının ve avcılığın ne için var olduğunu, avcılığı yöneten kurumun; avcı ve avcılığın tanımını doğru yapamadığından kaynaklı olduğunu herkes bilmelidir.

Bir kurum eğitimini verdiği, vergisini aldığı, avlanma pulu sattığı, avcısına “katil” dedirtemez. Bir kurum av turizmi adı altında ihaleye açtı avlakları ve av türleri için dışarıdan getirilen avcıya gerek görsel basın gerek yazılı basın aracılığıylada “Katil” dedirtemez.

Yok oluşun nedeni avcı değildir. Uygulanan yanlış av yönetimidir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi tüm ülke insanının avcılık hususunda doğru bilgilendirmesi yaban hayatı ve insanlık adına elzemdir. Hiçbir avcımızın iddiası çok avlayalım değildir. Avcılar sürdürülebilir avcılıktan yanadır.

Ülkemizde bir çok kimsenin gitmediği yerlere giderek, gittiği yerin kültürünü göreneğini etrafına yayan, kültür turizmine, doğa turizmine de katkı sağlarken ülke ekonomisine iç turizim adına binlerce lira gelir bırakmaktadır. Kışın taşra otelleri ve restorant,lokanta, küçük esnaf,market gibi yerel işletmelerde avcılar vardır. Yasal çerçevede yürüttüğü avcılık faaliyetleri esnasında, silah sanayii giyim, ayakkabı,petrol ürünleri ve türevleri, saraciye gibi ana kolları ekonomik olarak besleyen en temel öge avcıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur

KAYHAF YNT KRL

*52 Avcılar Kulübü

*Safari Avcılar Kulübü

*Bulancak Avcılar Doğayı Sevenler Spor Kulübü

*Görele Avcılar Kulübü

*İspir Avcılar Kulübü

*Yeşil İğdır Avcılar Kulübü

*Bozova Avcılar Kulübü

*Erzincan Avcılar Kulübü

*Altınova Avcılar Kulübü

*Terme Amazon Avcılar Kulübü

*Salıpazarı Avcılar Kulübü

*Erfelek Av Dünyam Avcılar Kulübü

*Atak Atakum Avcılar Kulübü

* Kastamonu Avcılar Atıcılar Kulübü

* Araç Avcılar Kulübü

*Taşköprü Avcılar Kulübü

*Merzifon Genç Avcılar Kulübü

*Amasya Avcılar Kulübü

*Darıca Avcılar Kulübü

*Kutlu Kent Avcılar Kulübü

*İkizce Avcılar Kulübü

*Fatsa Favder Avcılar Kulübü

*Ulubey Avcılar Kulübü

*Eynesil Bozkır Avcılar Kulübü

* Bafra Kızılırmak Avcılar Kulübü

*Engiz Avcılar Kulübü

*Karamürsel Avcılar Kulübü

*Boyabat Kara Avcıları Kulübü

*Tosya Avcılar Kulübü

*Samsun Fuar İçi Avcılar Kulübü

*Erba Av Doğa Sporları Kulübü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder